Drónos területfelmérés AKG/ÖKO pályázatokhoz?
Lelkesen fogadtam, amikor először találkoztam az AKG/ÖKO pályázatokhoz kapcsolódó drónos hirdetésekkel. Nem tudtam, hogy pontosan miről szólnak. A talajvizsgálathoz hasonlóan járna támogatás a drónnal készült NDVI felmérésekért? Vagy a drónnal készült felvételek más módon szerepelhetnek a pályázatban? Az ötlet ígéretes, hiszen a technológia számos előnyt kínál a precíziós gazdálkodás számára. Ekkor még nem voltak ismertek a pályázat pontos részletei. Csak reméltem, hogy néhány bennfentes szolgáltató olyan információval rendelkezik, amelyek még nem nyilvánosak.
A pályázat végleges kiírásából azonban egyértelművé vált, hogy sem az alap-, sem pedig a választható vállalások nem tartalmazzák a drónos felméréseket. Ez csalódást okozott, mivel a technológia lehetőséget adna a hatékonyság növelésére, ami szerintem illeszkedne az AKG céljaihoz.
A pályázat beadásakor a gazdáknak georeferált shape fájlokat (térképfájlokat) kell feltölteniük. A drónos technológiával készült felvételek nemcsak a shape fájlok készítésében segíthetnek, hanem további előnyöket is kínálnak. Sok gazda soha nem látta madártávlatból a földjeit. Ez új nézőpontot adhat a gazdák számára. Különösen, hogy a multispektrális kamerájú drónok olyan információkat is megmutatnak, amelyek szabad szemmel nem láthatók.
Ugyanakkor felmerül egy lényeges probléma. A drónos felmérések a tényleges művelési területek határait mutatják, amelyek kisebb-nagyobb mértékben eltérhetnek a jogi határoktól. Ennek következtében nem célszerű a drónnal készített terepi felvételek alapján állami támogatásokat igényelni. A pályázati felületen feltüntetett kataszteri réteg segítségével a pályázat szempontjából pontosabbnak tűnő határvonalat készíthetünk.
Vannak olyan feladatok, amikor a drón a megfelelő választás, valamint olyanok is, amikor nem.