80 órás „zöld könyves” növényvédelmi alaptanfolyam

A növényvédelmi drónpilóta képzés egyik előfeltétele a 80 órás növényvédelmi tanfolyam elvégzése. A tanfolyam elnevezése a sikeres vizsga után kapott zöld színű igazolványról ered, amely igazolja a résztvevő jogosultságát a növényvédő szerek használatára.

A 80 órás „zöld könyves” növényvédelmi alaptanfolyam célja, hogy a résztvevők átfogó ismereteket szerezzenek a növényvédelem alapjairól, a növényvédő szerek biztonságos alkalmazásáról és a kapcsolódó jogszabályokról. A résztvevők megismerkednek a különböző növényvédelmi eljárásokkal, a kártevők és betegségek felismerésével, valamint a megfelelő védekezési módszerekkel. Emellett hangsúlyt kap a növényvédő készítmények környezetre gyakorolt hatása, a fenntartható növényvédelem elvei, valamint az emberi egészség védelme is.

Természetesen a növényvédelmi drónpilóta nem lesz felelős a növények betegségeinek diagnosztizálásáért vagy az ellenszerek meghatározásáért, hiszen ez növényorvos szakértelmét igényli. Ez a tanfolyam nem is erre készít fel. A drónpilóta felelőssége, hogy a növényorvos által kijelölt szereket precízen juttassa el a megfelelő helyekre, biztosítva ezzel a hatékony és biztonságos növényvédelmet. Ez elengedhetetlen ahhoz, hogy a növényvédelemben kitűzött célokat elérjük, és a termés védelme maximálisan hatékony legyen. A tanfolyam célja, hogy megteremtse a gördülékeny együttműködés alapját a növényorvos és a drónpilóta között, amelyhez elengedhetetlen, hogy a drónpilóta ismerje a növényvédelem alapjait.

A pontos tematika elolvasható a képzési tájékoztatóban.

Használható szerek

A sikeres vizsga után kapott „zöld könyv” birtokában a résztvevők vásárolhatnak és felhasználhatnak II. forgalmi kategóriájú növényvédő szereket, valamint növényorvos felügyelete mellett I. forgalmi kategóriájú készítményekkel is dolgozhatnak.

A növényvédő szereket a forgalmazás és a felhasználás szempontjából az alábbi kategóriába soroljuk:

(Részletes szabályozás a 2000. évi XXXV. törvény a növényvédelemről szóló törvényben olvasható)

Ez azt jelenti, hogy a növényvédelmi drónpilóták számára lehetőség nyílik bármely engedélyezett növényvédő szer alkalmazására, függetlenül annak veszélyességi osztályzatától. A kérdés az, hogy mikor válnak elérhetővé a drónokkal alkalmazható szerek? Sajnos erre még várni kell...

A vizsga

A tanfolyam egy szóbeli vizsgával zárul. A vizsga barátságos hangulatban zajlik. Az én tapasztalatom is ez volt, az Interneten másoktól is ugyanezt lehet olvasni. A vizsgáztatók segítőkészek, a felkészülés során minden elérhető segédanyagot használhattunk. Ezen a vizsgán nem buktatnak meg senkit.

Kötelező kérdések

Három kérdésre mindenkinek tudnia kellett a választ. Ha esetleg valaki nem tudta, akkor is úgy ment haza, hogy ott a helyszínen megtanulta a válaszokat.

(A pontos definiciók, illetve további részletek a 43/2010. (IV. 23.) FVM rendelet a növényvédelmi tevékenységről című rendeletben is megtalálhatóak.)

Tanfolyam díja

Ezt a tanfolyamot nem kötelező ugyanannál az intézménynél végezni, ahol a drónos tanfolyamokat végezzük. Érdemes körülnézni, hol, milyen áron indítanak tanfolyamot. 100.000 Ft környékén van most a tanfolyam + vizsga díja. A képzési tájékoztató szerint a mezőgazdasági termelők, erdőgazdálkodók vagy élelmiszer-feldolgozó tevékenységben részt vevők jelentős (90%-os) kedvezményben részesülhetnek. Akit érint, annak érdemes ezt a lehetőségeket alaposan megvizsgálni.

Zárszó

A „zöld könyves” növényvédelmi alaptanfolyam elvégzése elengedhetetlen lépés a növényvédelmi drónpilóta képesítés megszerzéséhez. Azonban nem szükséges megvárnod a hivatalos speciális drónpilóta képzés lezárását, hiszen ez a tanfolyam teljesen független a többi drónos tanfolyamtól, így akár előbb is elvégezheted. Ez remek lehetőség arra, hogy eldöntsd, mennyire érdekel a növényvédelem, és szeretnéd-e majd később ebbe az irányba bővíteni a drónos ismereteidet.

Sok sikert a tanfolyamhoz és a vizsgához!